Basia Świerad

Basia-Swierad_

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Uczestniczka konkursów m.in. I Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Tańców Narodowych w Koszęcinie, Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Bytomiu. Zakochana w tańcu od najmłodszych lat. To on daje jej spełnienie i możliwość wyrażania swoich skrytych emocji. Dziewięcioletnia, ciężka  praca w szkole uświadomiła jej, że to choreografia jest właśnie tym, czym chce się zajmować w przyszłości.

Basia-Swierad-1Oddana baletowi a jeszcze bardziej tańcu współczesnemu. Swoją zdobytą już wiedzę, którą cały czas pogłębia, chce przekazywać młodym pokoleniom, chce zarażać je miłością do ruchu, bo jak powiada „Kto zakosztuje tańca, ten nigdy go nie zdradzi” – Maurice Bejart. Według niej taniec uczy pokory, walki z własnymi słabościami i hartu ducha. Każdy chociaż mikroskopijny sukces jest sukcesem miary wspięcia się na Mont Everest a poczucie satysfakcji z wypełnionej misji jest czymś, czego powinien doświadczyć każdy z nas. W życiu kieruje się słowami św.Augustyna „Człowieku ucz się tańczyć, bo cóż będą robić z Tobą aniołowie w niebie”.

W 2014 roku brała udział w megawidowisku „Exodus”, chor. Henryk Konwiński. Niejednokrotnie też występowała na deskach Opery Śląskiej m.in. w balecie „Pan Twardowski” i koncertach szkolnych.