Artykuły » Dzieci „uwolniły” tarnogórski Rynek- Free

Artykuł na stronie UM Tarnowskie Góry

Dziękujemy za artykuł 🙂

Kratery, wielki księżyc, obce planety, gigantyczny zegar i tancerze sprawili, że najważniejszy plac Tarnowskich Gór stał się w sobotę miejscem z innego świata. Wystawiony przez uczestników organizowanych przez Pałac Rybna „Wakacji artystycznych” spektakl pt. „Free” zobaczyły tłumy tarnogórzan. Kolejny spektakl, tym razem z udziałem dorosłych, już w sobotę.

– Asia, Tomek, Zuzia – wołali szukający dzieci rodzice po zakończeniu spektaklu na częściowo zaciemnionym z tego powodu Rynku. Chwilę wcześniej widowisko pełne tańca, światło-cieni i komicznej muzyki zachwyciło widzów i samych uczestników.

– Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni , emocje były tak wielkie , że niektórzy płakali po zejściu ze sceny  – komentowała Marzena Kobryń, tancerka i choreografka, która wspólnie z Magdaleną Łazar-Massier przez pięć dni pracowały z dziećmi i młodzieżą w Pałacu w Rybnej. W ramach Wakacji Artystycznych 34 młodych ludzi ćwiczyło układy taneczne i tworzyło scenografię. W  spektaklu wykorzystały nie tylko masę papieru, ale i ratuszowy balkon i stojące na Rynku maszty flagowe.

– Fajnie było, musimy to powtórzyć – powiedzieli po zejściu ze sceny aktorzy.

Kończące warsztaty przedstawienie w ubiegłym roku odbyło się w Rybnej, w tym roku twórcy zdecydowali się na zdecydowanie mniej kameralny, bo większy Rynek.

– Duży, ale nieco zaciemniony Rynek się obronił – teraz wiemy, że takie kameralne spektakle  sprawdzą się takę pod Ratuszem  – podsumowała Kobryń, która od dziś – znów w Rybnej –  pracuje już nad kolejnym spektaklem. Tym razem uczestnikami zajęć są dorośli tancerze z całej Polski.

– Finał ich pracy zobaczymy w na Rynku w sobotę (9 sierpnia) o godz. 21.30 pod tytułem „Wszystko w Waszych rękach” – zapowiada Adam Morawiec, dyrektor Pałacu w Rybnej dodając, że widowisko odbędzie się w ramach Dnia Kultury Ulicznej.

Czy tytuł oznacza, że w spektaklu tańca wezmą udział także widzowie?

– Wszystko jest możliwe – mówi tajemniczo Marzena Kobryń.

8195