Międzynarodowy Dzień Tańca 29.04.2014r.

Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) z radością informuje, że idąc w ślady takich osobowości jak Merce Cunningham, Maurice Béjart, Anne Teresa De Keersmaeker, czy Sidi Larbi Cherkaoui, autorem przesłania z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Tańca został Mourand Merzouki, francuski choreograf i tancerz, dyrektor Centre chorégraphique de Créteil et du Val de Marne oraz zespołu Käfig, a przede wszystkim znany artysta sceny hiphopowej.

Od momentu ustanowienia Międzynarodowego Dnia Tańca w 1982 roku, w dzień urodzin ojca nowoczesnego baletu Jean-Georges’a Noverre’a, 29 kwietnia świętujemy taniec, który w swojej uniwersalności wykracza poza wszelkie bariery polityczne, kulturowe i etniczne.

Międzynarodowy Instytut Teatralny co roku zaprasza wybitnego choreografa lub tancerza o przygotowanie przesłania z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Jego słowa są tłumaczone na ponad 20 języków i publikowane przez instytucje należące do sieci ITI (ponad 70 ośrodków ITI i liczni partnerzy instytutu) oraz organizacje tańca na całym świecie.

Międzynarodowy Instytut Teatralny pragnie także przyczynić się do popularyzacji krajowych i międzynarodowych inicjatyw podejmowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. Kulminacja obchodów nastąpi 29 kwietnia w siedzibie UNESCO w Paryżu z udziałem Mourada Merzoukiego, autora tegorocznego przesłania.

…..podejmujcie próby, ponoście porażki i zaczynajcie wciąż na nowo,

a nade wszystko – tańczcie, nigdy nie przestawajcie tańczyć!

źródło: taniecpolska.pl